AWS KULLANICI OLUŞTURMA VE YETKİLENDİRME

19 March 2017

AWS

İlk aws eğitim serisi yazımda; AWS kullanıcı oluşturma ve yetkilendirme işlemlerinin nasıl yapıldığını anlatmak istiyorum.

Neden Kullanıcı Oluşturmalıyız ?
Sistemde herhangi bir işlem yaparken bu işlemleri tanımlamış olduğumuz kullanıcılar üzerinden yaparız. Kullanıcılar ise bu işlemleri sahip oldukları yetkilere göre gerçekleştirebilir.

Nasıl Kullanıcı Oluşturulur ?
Yeni bir kullanıcı oluşturmak için aşağıda yer alan işlem basamakları sırası ile uygulanmalıdır.

Adım 1
İlk önce servisler bölümünden Security, Identity & Compliance sekmesi altında IAM servisini açalım.

Adım 2
Sol taraftaki menüden Users sekmesini açalım ve sol üst köşedeki Add User butonuna tıklayalım.

Adım 3
Açılacak olan sayfada; oluşturacak olduğumuz kullanıcıya ait bir kullanıcı adı ve erişim türü belirleyeceğiz. Kullanıcı adını belirlerken türkçe ve boşluk karakterlerini kullanmayın.
a. Erişim türünde (Access Type) Programmatic Access seçeneğini mutlaka işaretleyelim. Bu seçeneği işaretlemek localden çalışma yapabilmemiz için gereklidir.
b. Eğer AWS Management Console a oluşturacağımız kullanıcı ile giriş yapmak istiyorsak 2. checkbox kutucuğunu işaretlememiz gerekmektedir. Bu seçeneği işaretlediğimiz zaman açılacak yeni text alanında şifre oluşturmamız istenecektir. Bu şifre ile kullanıcı oluşturulduktan sonra verilecek url adresinden sisteme giriş yapılabilir.

Adım 4 Bir sonraki sayfa; kullanıcı yetkilerini yapılandıracağımız sayfadır. Bu ekranda 3 seçeneğimiz bulunmaktadır.
a. Add user to group: Önceden oluşturulmuş olan bir yetki grubundan kullanıcıya yetki vermek için kullanılır.
b. Copy permissions from existing user: Mevcutta var olan bir kullanıcıdaki yetkileri, oluşturmak üzere olduğumuz kullanıcıya aktarmak için kullanılır.
c. Attach existing policies directly: Sistemdeki yetkilerin listesi açılır. Bu listeden ihtiyacımız olan yetkileri seçerek yetkilendirme işlemi tamamlanır.

Adım 5
Kullanıcının yetkileri yapılandırıldıktan bir sonraki sayfada; bu adıma kadar oluşturmuş olduğumuz kullanıcı bilgileri özet olarak karşımıza çıkar. Bu ekranda herhangi bir değişiklik yapmadan Create User butonuna tıklayınız.

Adım 6
Karşımıza kullanıcı oluşturulduğuna dair bir uyarı mesajı gelmektedir. Bu ekranda “Download .csv” butonuna tıklayarak kullanıcımıza ait verileri bilgisayarımıza indirelim. İndirmiş olduğumuz dosyada; 3. adımda kullanıcıya vermiş olduğumuz erişim tür(ler)ine göre gerekli bilgiler mevcuttur.

Yukarıdaki işlem basamakları tamamladığında yeni kullanıcı başarılı bir şekilde oluşturulmuş olacaktır. Eğer herhangi bir sorun ile karşılaşırsanız yorumlar kısmından sorununuzu bildirebilirsiniz.

Not: Daha detaylı bilgi almak istiyorsanız Amazonun hazırlamış olduğu dökümantasyon sayfasını bu linke tıklayarak ziyaret edebilirsiniz.